Kontakt Barn och utbildning

Skolchef

Karina Bronell
karina.bronell@falkoping.se

0515-88 50 05

Barn- och utbildningsförvaltningen
521 81 Falköping

Besöksadress:
Stadshuset
Sankt Sigfridsgatan 9
Falköping

Förvaltningstelefon:
0515-88 52 90 - Telefontid kl 8.00-15.00 (lunchstängt kl 11.45-12.30)

Verksamhetschefer

Förskola

Ann Johansson

0515-88 56 21

Grundskola

Yvonne Hagle

0515-88 56 20

Gymnasieskola

Torbjörn Karlsson

0515-88 60 05


Enheterna 0515-

Enhet Central

central@falkoping.se

Rektor F-5 Margareta Högberg vt 2017
margareta.hogberg@falkoping.se
88 53 07/0708-99 98 67

Rektor Carola Granath ht 2017
carola.granath@falkoping.se
88 53 07

Rektor 6-9 Henrik Rydberg
henrik.rydberg@falkoping.se
88 55 47/0727-27 87 96

Enhet Dotorp

dotorp@falkoping.se

Tf rektor Pia Lindström Westerlund
pia.lindstrom.westerlund@falkoping.se
88 57 40

Enhet Floby

floby@falkoping.se

Rektor Per Linderoth
per.linderoth@falkoping.se
88 65 67/0730-88 43 19

Rektor Ulf Svensson
ulf.svensson@falkoping.se
88 65 66/ 0734-61 43 72

Förskolechef Carina Olsson
carina.olsson@edu.falkoping.se
88 65 68/0722-42 16 83

Enhet Gudhem

gudhem@falkoping.se

Rektor Carina Milton Persson
carina.milton.persson@falkoping.se
88 65 01

Broddetorpsskolan
Tf Sig-Britt Karlsson tom 29 sept
sig-britt.karlsson@falkoping.se
88 65 02/0727-03 08 85

Broddetorps förskola
Förskolechef Gunilla Lind
gunilla.lind@falkoping.se
88 63 37/0727-14 35 80

Gudhems förskola ht 2017
Förskolechef Ulrica Folkesson

Enhet Kinnarp

kinnarp@falkoping.se

Rektor Tommy Forsberg
tommy.forsberg@edu.falkoping.se
88 59 01/0732-70 48 98

Bitr rektor Åsarps skola 
Susanne Ekstrand
susanne.ekstrand@falkoping.se
88 59 25/0725-85 79 09

Förskolechef Ami Millqvist
ami.millqvist@falkoping.se
88 59 02/ 0730-23 38 81

Enhet Kyrkerör

kyrkeror@falkoping.se

Rektor Susann Rehn
susann.rehn@falkoping.se
88 54 53/0736-56 30 33

Rektor Claes Hagman
claes.hagman@edu.falkoping.se
88 54 82/0734-61 31 88

Enhet Mösseberg

mosseberg@falkoping.se

Rektor Maria Moensjö
maria.moensjo@falkoping.se
88 55 02/0732-70 32 18

Rektor Monica Carlgren
monica.carlgren@falkoping.se
88 55 04/0703-38 51 65

Lise-lott Linder
lise-lott.linder@falkoping.se
88 55 03/0701-80 07 37

Enhet Specialpedagogiskt Centrum (SPC)

spc@falkoping.se

Verksamhetschef ht 2017
Margareta Högberg

Verksamhetsledare
Ulrica Holm Walander
ulrica.holm.wallander@falkoping.se
88 54 61

Centrum för flerspråkighet

cff@falkoping.se

Verksamhetsledare Elin Wikström
elin.wikstrom@falkoping.se
88 64 01/ 0730-83 66 87 

Enhet Stenstorp

stenstorp@falkoping.se

Rektor Lotta Mantler
lotta.mantler@falkoping.se
88 63 36/0706-18 54 77

Rektor Tommy Cronholm
tommy.cronholm@edu.falkoping.se
88 63 38/0732-80 75 71

Förskolechef Gunilla Lind
gunilla.lind@falkoping.se
88 63 37/0727-14 35 80

Enhet Vartofta

vartofta@falkoping.se

Rektor Margareta Lindmark Holm
margareta.lindmark.holm@falkoping.se
88 65 21/0732-70 52 06
 
Rektor Åsle
Henrik Franzén
Se Åttagård

Förskolechef Vartofta/Åsle ht 2017
Ulrica Folkesson
ulrica.folkesson@falkoping.se

Förskolechef Yllestad
Ami Millqvist
ami.millqvist@falkoping.se
88 59 02/ 0730-23 38 81

Enhet Vindängen

vindangen@falkoping.se

Rektor Maria Burlin
maria.burlin@falkoping.se
88 53 81/0730-23 38 84

Rektor Ann-Christin Larsson
ann-christin.a.larsson@falkoping.se
88 54 20/0703-01 97 36

Förskolechef Lisa Johansson
lisa.johansson@falkoping.se
88 53 82/0702-21 76 44

Förskolechef Anneli Mellander
anneli.mellander@falkoping.se
88 53 82/0703-38 51 65

Enhet Ålleberg

alleberg@falkoping.se

Gymnasiechef Torbjörn Karlsson
torbjorn.karlsson@falkoping.se
88 60 05/0705-72 14 46

Rektor inkl gy-sär
Jan Callenvik
jan.callenvik@edu.falkoping.se
88 60 15/0732-70 86 38

Rektor Peter Ström
peter.strom@falkoping.se
88 60 04/0706-42 35 87

Tf Rektor IM
Staffan Wiljergårdh 
staffan.wiljergardh@edu.falkoping.se
88 60 02/

Rektor Harriet Nilsson
harriet.nilsson@falkoping.se
88 60 10/0734-61 97 20

Enhet Åttagård

attagard@falkoping.se

Rektor Henrik Franzén
henrik.franzen@falkoping.se
88 61 29/0727-19 08 79

Förskolechef Cathrine Croona
cathrine.croona@falkoping.se
88 61 25/0702-14 16 78

Musikskolan

musikskolan@falkoping.se

Musikskolechef Helén Olausson
helen.olausson@falkoping.se
88 54 79/0732-70 12 39